Az Európai Szakszervezeti Szövetség  béreket védő intézkedésekről

Az Európai Szakszervezeti Intézet által, az ESZSZ részére készült kutatás 18 uniós országban,Norvégiában és az Egyesült Királyságban talált intézkedéseket az ideiglenesen elbocsátott, vagy munkaidejük csökkentésével szembekerült dolgozók munkahelyeinek és bérük megvédésére.

Vannak országok, ahol a munkavállalók normál bérük 100%-át is megőrzik. Ezekkel erős ellentétben áll az, hogy Horvátországban felfüggesztésre kerültek a munkaügyi és szociális jogok, pontosan abban az országban, amelyik az Európai Tanács jelenlegi elnökségét tölti be – ezt az ESZSZ erőteljesen elítéli.

Sok országban a szakszervezetek a munkáltatókkal és kormányaikkal tárgyaltak és tárgyalnak a dolgozók rövidtávú jövedelmének és megélhetésének biztosítására hivatott politikákról és megoldásokról:

• Ausztria: A szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány megállapodtak a rövidített munkaidős foglalkoztatás rendszeréről, ami szerint a legalacsonyabb fizetéssel bíró dolgozók normál bérük 90%-át kapják. A közepes keresetűek 85%-ot, a magasabb bérűek 80%-ot kapnak.

• Hollandia: Sok, a munkavállalók munkahelyeinek és jövedelmének megőrzését célzó szakszervezeti javaslatot elfogadva, a kormány három hónapos intézkedést jelentett be, ami szerint a dolgozók megőrzik teljes jövedelmüket, míg a munkáltatók – forgalmunk veszteségének mértékétől függően – akár 90%-os bértámogatást kapnak az államtól. Ez az intézkedés az idénymunkásokra és a kölcsönzött munkavállalókra is vonatkozik.

• Dánia: A szakszervezetek, munkáltatók és a kormány megállapodtak a válság általérintett vállalatok átmeneti bértámogatási rendszeréről. Az állam átmenetileg támogatja a bérek 75%-át 23.000 DKK (1.050.000 Ft) bérig, amennyiben a vállalkozás tartózkodik attól, hogy elbocsátja a dolgozót, akik így normál bérük 100%-át kapják.

• Románia: A szakszervezetek részesei voltak annak a kormányzati munkacsoportnak, amiben megállapodtak arról, hogy a munkavállalók normál bérük kétharmadát kapják, mennyiben időlegesen nem tudnak dolgozni, vagy elbocsátásra kerültek.

• Egyesült Királyság: A szakszervezetekkel folytatott tárgyalásokat követően a kormány beleegyezett, hogy 2.500£-ig (950.000 Ft) téríti azon dolgozók bérének 80%-át, akik másképp elbocsátásra kerülnének.

AZ ESZSZ főtitkárhelyettese, Esther Lynch hangsúlyozta, hogy „a szakszervezetek ebben az időszakban azt kívánják biztosítani, hogy az embereknek ne kelljen választaniuk a koronavírus járvány alatt egészségük megvédése és a számláik kifizetése között.

A sok országban alkalmazott ésszerű munkahelyvédelmi politikák abban is segítenek, hogy az egészségügyi vészhelyzet mellett Európa nem kerül egy súlyosan romboló gazdasági válságba.” „Ahol ez nem történt meg, a kormányoknak követniük kell az európai jó példákat, leülve és megállapodva a szakszervezetekkel a dolgozók megélhetésének és a közegészségügy megvédését szolgáló intézkedésekről.

Az uniós vezetőknek biztosítaniuk kell, hogy rendelkezésre álljon az az összeg, ami megvédi a dolgozókat és a gazdaságokat, alacsony kamatú koronakötvényekkel és a tagállamoknak adott gazdasági ajánlások felfüggesztésével”.

A teljes anyag a https://www.etuc.org/en/publication/covid-19-watch-etuc-briefing-notes

s az Egyesült Királyságban talált intézkedéseket az ideiglenesen elbocsátott,
vagy munkaidejük csökkentésével szembekerült dolgozók munkahelyeinek és bérük
megvédésére.

Vannak országok, ahol a munkavállalók normál bérük 100%-át is megőrzik.
szociliális jogok, pontosan abban az országban, amelyik az Európai Tanács jelenlegi elnökségét
tölti be – ezt az ESZSZ erőteljesen elítéli.

megoldásokról:

dolgozók normál bérük 90%-át kapják. A közepes keresetűek 85%-ot, a magasabb
bérűek 80%-ot kapnak.

attól, hogy elbocsátja a dolgozót, akik így normál bérük 100%-át kapják.

mennyiben időlegesen nem tudnak dolgozni, vagy elbocsátásra kerültek.

másképp elbocsátásra kerülnének.

járvány alatt egészségük megvédése és a számláik kifizetése között.

megállapodva a szakszervezetekkel a dolgozók megélhetésének és a közegészségügy
megvédését szolgáló intézkedésekről.

gazdasági ajánlások felfüggesztésével”.